1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Нещо се случва в Китай

8 март 2012

Интернет лази по нервите на китайските управници. По-рано политическите дебати течаха между редовете на уводните статии. Днес не минава и седмица без нов дебат в мрежата. Рецептите на Пекин вече не действат. Ето защо:

https://p.dw.com/p/14GPE
Снимка: dapd

Малко след Коледа шанхайският писател и популярен блогър Ханхан публикува на своята уебстраница три текста на доста необичайни за Китай теми: демокрация, свобода и революция. Само за няколко дни трите есета бяха кликнати 500 милиона пъти. За сравнение: партийният орган на ККП "Женмин жибао" бива кликван ежедневно 2,5 милиона пъти. Ханхан призовава към реформи; правителството трябва най-сетне да разхлаби цензурата; Китай се нуждае от свободни медии, за да се противодейства на корупцията и злоупотребите.

Същевременно популярният автор дава да се разбере, че досегашната система трябва да просъществува; в Китай била невъзможна демокрация от западен тип. Причината: средното образователно равнище на китайците било твърде ниско, специално селското население изобщо не можело да проумее що е това демокрация.

Най-големият смутител

Chinesische Flagge Symbolbild
Пекин осъзнава, че влиянието му се изплъзваСнимка: AP

Китайските привърженици на демокрацията реагираха незабавно - онлайн естествено. Един от тях даде интересен пример: през 1776 г., когато САЩ въвеждат демокрацията, образователното ниво в Америка е било много по-ниско, отколкото е в днешен Китай, много от тогавашните американци не можели да напишат и името си. Въпреки различията в мненията, пише в. "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", китайските демократи са благодарни на Ханхан, защото той накара милиони хора да размишляват върху демокрацията.

500 милиона клика за един-единствен блог - пекинските управници знаят, че влиянието им се изплъзва. Интернет им лази по нервите. Най-големият смутител за тях е информационният портал "Вайбо". След кървавите безредици в Уйгурия през лятото на 2009 година китайските власти изключиха Фейсбук и Туитър. Като алтернатива китайският концерн "Сина" въведе туитърния клон "Вайбо", където всички коментари могат да бъдат коригирани или направо изтривани.

Само че властите подцениха огромната популярност на "Вайбо". Днес там са регистрирани повече от 300 милиона китайци. Държавният контрол върху толкова много потенциални автори не е по силите на пекинското ръководство; няма цензура, способна да пресее 300 милиона мнения.

Вместо да се замисли за реформи, Пекин реагира със старите изпитани методи: от началото на тази година членовете на "Вайбо" са длъжни да се регистрират с номера на паспорта си. Така 300 милиона потребители ще разголят идентичността си пред държавата, пише по този повод агенция ДПА.

Кривата усмивка

China Schnee Beijing
Новият китаецСнимка: AP

Партийната върхушка се опитва да възстанови позициите си не само в интернет. Пак от началото на годината държавната телевизия може да излъчва по своите безбройни канали само 38 шоута седмично. Задачата е да се излъчват повече положителни новини.

Преди ограничението, по телевизията вървяха всяка седмица повече от 120 шоута и китайските зрители можеха да видят с очите си задълбочаващата се бездна между бедни и богати в страната, пише "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг". Най-голям експлозивен потенциал крият популярните годежни предавания. В Китай секси е само онзи, който има пари, който може да се похвали в предаването със собствена кола и голяма къща. Една млада жена заби пръст в раната: "Искаш ли да караш колело с мен?", запита я един от кандидатите, на което тя отвърна: "Предпочитам да се возя на БМВ, вместо да се усмихвам на велосипед".

АГ, ФАЦ, ДПА, С. Гяуров, Редактор: Б. Рачева

Прескочи следващия раздел Повече по темата

Повече по темата

Покажи още теми